2014 Committeevolunteering their time and effort

  • 2014 Committee

    • Chair - Rachel Ray - CH2M Hill
    • Vice Chair - Megan Siercks - Walter P Moore
    • Past Chair - Andrea Ranft - TSC Engineering
    • Secretary - Elizabeth Parent - 5engineering
    • Finance Chair - Sydney Ealand - Dannenbaum Engineering
    • Publicity Chair - Vishal Merchant - Aguirre & Fields
    • EOY Banquet Chair - Megan Siercks - Walter P Moore
    • EOY Banquet Vice Chair - Julia Horie - Costello
    • YEOY Banquet Chair - Brent Baldwin - Williams
    • YEOY Banquet Vice Chair - Jason Brock - Binkley and Barfield
    • Student Awards Luncheon Chair - Jolene Eulitt-Rock - Aztec US

    • Student Awards Luncheon Vice Chair - Daniel Falkenstein - Walter P. Moore
    • Silent Auction Chair - Latasha Brown - TxDOT
    • Silent Auction Vice Chair - Barbara Russell - TxDOT
    • Reservations Coordinator Chair - Jose De La Pena - LAN
    • Reservation Coordination Vice Chair -
    • EOY Selection Chair - Jimmie Schindewolf - North Harris Regional Water Authority
    • EOY Selection Vice Chair - Bill Fendley - Cobb Fendley
    • Awards Chair - Charles Shumate - Brown and Gay
    • Auxiliary Brunch Chair - Becky Harper
    • Future Cities Chair - JR Reddish - S&B Infrastructure
    • Website Admin Chair - Rodrigo Guadarrama - 5engineering


    Participating Houston Professional Societies

    • TSPE Representative - Bill Harper
    • TSPE Auxiliary Representative - Rebecca Harper
    • ASCE Representative - Adriana Diaz - Brown and Gay
    • ASME Representative - Akshat Agrwal - TH Hill
    • AAEA Representative - Vishal Merchant - Aguirre & Fields
    • IEEE Representative - Samuel Terry - Eaton Corp
    • SAME Representative - Joan Petterson - Dannenbaum Engineering
    • SPE Representative - Valerie Martone
    • SWE Representative - Jennifer Sanders
    • AICHE Representative - Lisa Swanson - Providence
    • ASIE Representative - Vishal Merchant - Aguirre & Fields
    • TxITE Representative - Barbara Russell - TxDOT
    • APWA Representative - Jason A. Kirby - Fort Bend County WCID2
    • HHAE Representative - Patricia Frayre - Frayre Engineering
    • AWWA Representative - James C. Jones - Jones and Carter
    • SHPE Representative - Jose De La Pena - LAN

Stay connected with us!