2014 Committeevolunteering their time and effort

  • Back Row: J.R. Reddish, Jason Kirby, Bill Harper, Brent Baldwin, Rachel Ray, Charles Shumate, George King

    Front Row: Fred Stoerkel, Franco Puentes, Becky Harper, Sydney Ealand, Andrea Ranft, Patricia Frayre, Megan Siercks, Latasha Brown, Jose De La Pena


    2013 Committee

    • Chair - Andrea Ranft - TSC Engineering
    • Vice Chair - Rachel Ray - CH2M Hill
    • Past Chair - Franco Puentes - Terracon
    • Secretary - Elizabeth Parent - 5engineering
    • Finance Chair - Sydney Ealand - Dannenbaum Engineering
    • Finance Vice Chair - LaTasha Brown - TxDOT
    • Publicity Chair - Lisa Swanson - Providence
    • Publicity Vice Chair - LaTasha Brown - TxDOT
    • EOY Gala Chair - Megan Sierks - Walter P. Moore
    • YEOY Banquet Chair - Brent Baldwin - Klotz
    • YEOY Banquet Vice Chair - Julio Salinas - TxDOT
    • Student Awards Luncheon Chair - Jolene Eulitt-Rock - Aztec US

    • Student Awards Luncheon Vice Chair - Daniel Falkenstine - Walter P. Moore
    • Silent Auction Chair - David Flores
    • Silent Auction Vice Chair - Rachel Ray - CH2M Hill
    • Silent Auction Vice Chair - LaTasha Brown - TxDOT
    • EOY Selection Chair - Jimmy Schindewolf - North Harris Regional Water Authority
    • EOY Selection Vice Chair - Harold Cobb- Terracon
    • EOY Selection Vice Chair - George E. King - Apache
    • Awards Chair - Charles M. Shumate - Brown and Gay
    • Awards Vice Chair - Jose De La Pena - LAN
    • Reservations Coordinator - Jose De La Pena - LAN
    • Future Cities Liaison - JR Reddish - S&B Infrastructure
    • Website Admin Chair - Rodrigo Guadarrama - Dannenbaum Engineering

    Participating Houston Professional Societies

    • TSPE Representative - Bill Harper
    • TSPE Auxiliary Representative - Rebecca Harper
    • ASCE Representative - Regina Lemons - Klotz
    • ASME Representative - Fred Stoerkel
    • AAEA Representative - Ramesh Gunda - Gunda Corp
    • ECH Representative - Art Schroeder - Energy Valley, Inc
    • IEEE Representative - Samuel Terry - Eaton Corp
    • SAME Representative - Franco Puentes - Terracon
    • SPE Representative - David Flores
    • SWE Representative - Jill Almaguer
    • AICE Representative - Lisa Swanson - Providence
    • ASIE Representative - Tanu Hiremath - S&B Infrastructure
    • TxITE Representative - Nelson "Barb" Nuckles S&B Infrastructure-
    • APWA Representative - Jason A. Kirby - Fort Bend County WCID2
    • HHAE Representative - Patricia Frayre



Stay connected with us!